28. března 2017: Zásah při požáru lesa u Malé Vísky

28.03.2017

V úterý po poledni se v naší obci spustila siréna. Náš první výjezd v letošním roce a hned je to vcelku rozsáhlý požár lesa u obce Malá Víska v oblasti bývalého vojenského prostoru.

Dle dostupných informací požár zachvátil les o rozloze zhruba 2 hektarů, přičemž oheň se nacházel na bývalé dopadové ploše, která sloužila dělostřelectvu k nácviku leteckého bombrardování.. Podle mluvčího Petra Svobody byl kvůli rozsahu požáru vyhlášen po druhé hodinně odpolední druhý stupeň poplachu. Vzhledem k možnosti exploze nevybuchlé munice bylo doporučeno nepřibližovat se k místu požáru.

Od půl třetí již zasahoval též vrtulník s bambivakem. Oheň se rozšířil na 3 hektary vřesovišt a suché trávy. 

Na místo požáru byly povolány jednotky z Hořovic, Komárova, Zbiroha, ale také z Olešné, Zaječova, Obecnice, Jince, ......(bude doplněno). S ohněm tak bojovalo deset zásahových jednotek.

Za náš sbor se zásahu zúčastnili: Radek Hasman, Míra Růžička, Láďa Malina, Roman Šlechta, Jirka Svoboda, Radek Svoboda, Martin Reindl a Kamil Hájek.

Náš sbor dostal za úkol doplňovat vodu, společně s hasiči z Obecnice. Požár se podařilo dostat pod kontrolu kolem 17. hodiny a v půl šesté již byl uhašen.

Více fotografií naleznete zde.

Video ze zásahu vrtulníku je možné shlédnout zde.

CO K POŽÁRU VŘESOVIŠTĚ ŘÍKÁ ODBORNÍK?

Zdejší vřesoviště unikátního rozsahu vznikla na dopadových plochách zrušeného vojenského prostoru Brdy odlesněním a dlouholetým působením požárů a mechanického narušování půdy během vojenských cvičení. Dnes jsou součástí nejcennější I. zóny chráněné krajinné oblasti.

Vřesovištím požáry neškodí, řízené vypalování je dokonce součástí plánu péče o tato jedinečná místa. Podstatný je však rozdíl mezi živelně vzniklým požárem a řízeným vypálením.Při živelném požáru není šíření ohně pod kontrolou a mohou tak být ohroženy i okolní porosty. Hasičům se dnes naštěstí podařilo včas zasáhnout a oheň se nerozšířil do lesa.

Dnešní požár mohl mít nedozírné následky. Věříme však, že přispěje k řešení požárního rizika na bývalých dopadových plochách, které jsou daleko od civilizace s nedostatkem vody pro hašení a s velkým množstvím uschlých rostlin.

Pokud bychom ve větší míře využívali řízených požárů, přispěje to k významnému snížení požárního rizika a zároveň napomůže i zachování unikátních vřesovišť.

Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí Správy CHKO Brdy

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky
Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

Pokročilá nastavení

Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.