Srpen 2016 - Dětské soustředění na Sv. Štěpánu

20.08.2016

V srpnu měli vedoucí mládeže SDH Olešná naplánováno pro děti soustředění ve středisku Sv. Štěpán. Uprostřed soustředění jsme s dětmi nacvičili požární útok a naplánovali jsme jim trasu za odměnou.

Začátek soustředění byl naplánovan na 13. srpna 2016, kdy se děti s vedoucími vydali pěšky z Olešné přes Cheznovice až do Sv. Štěpána. V tento den se konalo také hasičské rodeo v Týčku, na kterém jsme měli v plánu reprezentovat náš sbor. Ráno, před odjezdem na srandamač jsme tedy nejprve pomohli s naložením zavazadel do automobilu starosty sboru Martina Reindla, který jako jediný jel s dětmi autem.

Vyrážíme na soustředění
Vyrážíme na soustředění

Uprostřed soustředění, jak jsme se domluvili s vedoucí mládeže, jsme dorazili do Sv. Štěpána, společně s hasičskou stříkačkou, hadicemi, helmami - zkrátka vším potřebným pro nacvičení požárního útoku dětí.

Po příjezdu  na místo jsme zamířili rovnou k rybníku, kde jsme vybalili nejen požární stříkačku a hadice, ale také káď, která sloužila jako zásobárna vody. Pomocí čerpadla HERON jsme tedy přečerpávali vodu z rybníka přímo do kádě.

PROČ JSME NEBRALI VODU PŘÍMO Z RYBNÍKA?

Vzhledem k dlouhé bahnité "pláži", rozprostírající se mezi vodou a travnatou plochou, nebylo možné čerpat vodu přímo z rybníka. Požární stříkačka musí být uložena na pevném podloží a savice, jež jsou na ni připojeny, měří dohromady něco málo přes 3 metry. Nemohla být tedy stříkačka v bezpečné vdálenosti od břehu a zároveň čerpána voda přímo z rybníka. Zároveň je vhodnější použití kádě také z toho důvodu, že jsou děti na tento způsob útoku zvyklé z různých soutěží.

Děti si několikrát vyzkoušeli útok a asi po hodině jsme nácviky ukončili, aby se mohli děti v parném dni také vykoupat. Ještě chvilku jsme dětem rozstřikovali vodu nad hlavami jako letní deštík a následně jsme již všechno náčiní uklidili a připravili k odvozu do hasičské zbrojnice v Olešné.

Následně jsme se vydali dětem vyznačit trasu na bojovku. Předem jsme byli s vedoucími mládeže domluveni, že cílové místo bude v restauraci Pod Kaštanem na dolním Kařízku.

Všechny fotografie z hasičského soustředění na Sv. Štěpánu 2017 naleznete zde.