13. srpna 2016           Hasičské rodeo v Týčku

14.08.2016

Od hasičů z Týčku jsme již delší dobu byli pozváni na jejich hasičské rodeo, které pořádají každoročně v srpnu. Rozhodli jsme se pozvání využít a zúčastnit se tohoto srandamače se vší parádou. 

Akce se konala 13. srpna 2016, tedy v den, kdy začínalo soustředění našich mladých hasičů ve středisku na Sv. Štěpánu. Raní sraz u hasičárny jsme tedy využili také k tomu, abychom pomohli naložit zavazadla do vozu starosty SDH Olešná Martina Reindla, který jako jediný na soustředění jel autem. Děti společně s vedoucími vyrazili do místa určení pěšky.

My jsme nasedli do hasičského transporteru, do kterého jsme naložili požární stříkačku, hadice a vybavení pro soutěžení a dále také půjčený obecní set. Společně se zapůjčeným stanem z SDH Komárov jsme tak měli připraveno vše pro dostatečné zázemí na celý den. Odjeli jsme ve složení Roman Šlechta, Radek Hasman, David Kebrle, Míra Růžička, Jirka Hrubý, Honza Hocke, Markéta Růžičková a Veronika Garaničová. V průběhu dne za námi dorazili manželé Bartůňkovi s Maxíkem. 

Po příjezdu na místo jsme rozbili tábor. Zjistili jsme, že jsme jedno z 5 mužských družstev, které se soutěže zúčastní. Dále zde byly 2 ženská družstva. Hasičského rodea se zúčastnily týmy z Týčka, Olešné, Oseku, Veselé a Zdic. A jak celá soutěž probíhala?

1. ČÁST - Požární útok kolem nádržky

První soutěž byl klasický požární útok. Zajímavostí této etapy bylo, že se útok běžel do půlkruhu kolem nádržky v Týčku. Každé družstvo si tedy muselo dát bedlivý pozor na to, aby v "rozích" nedošlo ke spadnutí hadice do vody. Poté, co je hadicemi tlačena voda, již není možné hadici vytáhnout ven. Zkrátí se tak hadice a proudaři nemůžou doběhnout tak blížko k terči, jak by potřebovali, pro včasné nastříkání terče.

Požární útok jsme zvládli ve složení: Lukáš Beneš a Jirka Hrubý - proudy, Roman Šlechta - rozdělovač, David Kebrle - béčka, Honza Hocke a Míra Růžička - savce a koš, Radek Hasman - strojník.

Již ráno po příjezdu jsme shledali, že většina týmů má v plánu jít si tvrdě za vítězstvím. Jelikož je ale hasičské rodeo v Týčku srandamač, rozhodli jsme se být, alespoň trochu, těmi, kteří na této akci dělají zábavu. 

Na první úkol jsme tedy nastoupili vybaveni včelími tykadly - maličkostí z našeho půlnočního překvapení na hasičském plese v únoru 2016. Za toto ozvláštnění jsme sklidili úspěch. Větší ovace patřili Romanovi Šlechtovi, který se navíc rozhodl běžet v baletní sukni, taktéž použité při půlnočním překvapení našeho plesu.

Olešenská Včelka Mája
Olešenská Včelka Mája
V požárním útoku pilné jako včeličky
V požárním útoku pilné jako včeličky
Když na vodu tak v plavkách, a ty naše jsou legendární...
Když na vodu tak v plavkách, a ty naše jsou legendární...

2. ČÁST - Přeprava  raněného přes nádržku

Druhá část soutěže sestával ze dvou úkolů. Nejprve museli čtyři členové družstva převést raněného přes nádržku a zpět, za pomoci gumového člunu a pádel. A následně další dva členové museli co nejrychleji odnést raněného na nosítkách na předem stanovené místo. Tato etapa soutěže probíhala vždy po dvou družstvech najednou.

Úkolu jsme se zhostili v následujícím složení: David Kebrle, Míra Růžička, Radek Hasman a Lukáš Beneš - pádlující, Jirka Hrubý - raněný, Roman Šlechta a Honza Hocke - nosítka.

I zde jsme opět chtěli trochu rozproudit zábavu a pobavit přihlížející. K výkonu úkolu jsme tedy nastoupili v dobových plavkách, které jsme měli schované z půlnočního překvapení na hasičkém plese v roce 2015. Úbor jsme doplnili též koupacími čepicemi. Diváci ocenili naše nadšení pro detail potleskem a povzbuzováním. Výsledkem bylo krásné první místo v této sekci.

3. ČÁST - Opičí dráha

Posledním úkolem byla pro nás opičí dráha. Všichni zúčastnění z jednoho družstva seděli kolem stolu a vždy jeden musel co nejrychleji vypít půllitrovou lahev piva a následně přeskočit kozu, přeběhnout lávku, proběhnout slalomem a pak se co nejrychleji sprintem vrátit zpět. Po přiběhnutí mohl další začít pít pivo. Byl parný den a tak slalom, věřte nám, nebyla žádná legrace. Zkuste do sebe hodit půllitru piva (z lahvičky!) uprostřed parného červencového dne a pak běžte jako o závod. Nic snadného. I přesto jsme tuto disciplinu ovládli a skončili první.

Opičí dráhu jsme běželi ve složení: Lukáš Beneš, Radek Hasman, Míra Růžička a Roman Šlechta.

Sečteno, podrženo - nevíme, kolikátí jsme zaběhli požární útok, první jsme ale nebyli. Na dalších dvou disciplínách jsme však zabrali a obě jsme vyhráli. Po sečtení výsledků jsme byli vyhlášeni jako vítězové hasičského rodea v Týčku pro rok 2016.

Hrdě jsme přebrali cenu a slíbili, že příští rok přijedeme obhajovat své prvenství, stejně jako nás to čeká příští měsíc na memorialu v Cheznovicích.

Po ukončení soutěže byla vyhlášena volná zábava. Z reproduktorů hrála hudba, slunce svítilo a hřálo o sto šest. Rozhodli jsme se ještě chvilku posedět. Někteří se rozhodli si zaplavat v nádržce (někteří si tam zaplavali už v průběhu soutěžení). Postupně jsme ve vodě skončili všichni.

Usušili jsme si své svršky na trávníku a když začalo slunce zapadat za horizont, rozhodli jsme se vyjet k domovu, kde jsme u hasičské zbrojnice pokračovali do pozdních večerních hodin v oslavách našeho úspěchu.

Tak jsme první! No a co!

Přišli jsme, viděli jsme, zvítězili jsme...
Přišli jsme, viděli jsme, zvítězili jsme...

Všechny fotografie z hasičského rodea v Týčku najdete zde.