30. července 2016:  Chocholoušek 2016

31.07.2016

Koncem července uspořádal spolek přátel restaurace Pod Lípou již 4. ročník Extrém Crossu docenta Chocholouška. Byli jsme pořadateli požádáni, zda bysme pro děti připravili populární pěnu. Jak se později ukázalo, nebylo to pouze pro děti.

Někteří z nás se rozhodli pomoci i s přípravami a tak jsme v pátek 29. července u nádržky pomáhali se stavbou stánků, umisťováním osvětlení na stromy, ale také s přípravou dráhy přes nádržku a v neposlední řadě také s lanovou dráhou pro děti. Večer jsme zakončili posezením s hudebním doprovodem od Radka Hasmana. 

Vzhledem k tomu, že se řada z nás rozhodla reprezentovat SDH Olešná v tomto extrémním závodu, jsme se sešli u nádržky již v ranních sobotních hodinách, abychom mohli nastoupit do prvního kola závodu. 

1. ČÁST - Cyklozávod

Trasa cyklozávodu je každý rok stejná. Jedná se trať dlouhou cca 11km začínající u nádržky, pokračující kolem hasičské zbrojnice směrem na Komárov. Mezi poli se následně odbočí doleva a cesta pokračuje lesem, přes vrch až k polím u horního Kařízka. Následně se soutěžící vrací opět lesní a poté luční cestou k Olešné. Finišuje se cestou, po které se startovalo, tedy kolem hasičárny k nádržce.

Roman finišoval opravdu nezvykle
Roman finišoval opravdu nezvykle
Radek cestou píchl a tak šel došel do cíle pěšky
Radek cestou píchl a tak šel došel do cíle pěšky
Láďa Malina a Robert Formánek ml.
Láďa Malina a Robert Formánek ml.
Zátěžová zkouška lanové dráhy
Zátěžová zkouška lanové dráhy

Za SDH Olešná se této části závodu zůčastnili ve složení:

  • Míra Růžička - výsledné XY. místo;
  • Roman Šlechta - výsledné XY. místo;
  • Radek Hasman - i přesto, že v polovině trasy píchl, došel do cíle s časem zajišťujícím mu krásné 6. místo;
  • Tomáš Novák - výsledné XY. místo

(Omlouváme se za nevyplněná místa,  budou co nejdříve doplněny.) 

Cyklistická část extrémního závodu byla ukončena v dopoledních hodinách. Následně se začalo s grilováním uzené kýty. Po poledni také začalo přicházet stále více a více návštěvníků, kteří se těšili na druhou část.

2. ČÁST - Na trakaři přes nádržku tam a zpět

Druhá etapa extrémního Chocholouškova dne probíhá ve dvojicích. Vždy jeden veze druhého na trakaři po prkenné lávce přes nádržku. Pokud jej v pořádku doveze až na druhou stranu, vymění se a druhý veze prvního zpět. Každé dvojici se započítává ujetá vzdálenost a dokončení/nedokončení úkolu.

Za SDH Olešná se představili:

  • Láďa Malina s nehasičem Robertem Formánkem ml.
  • Roman Šlechta s nehasičem Romanem Bartůňkem
  • Tomáš Novák s nehasičem Tomášem Řechtáčkem

(Omlouváme se za nevyplněná místa, budou co nejdříve doplněny.)  

Roman Šlechta s Romanem Bartůňkem
Roman Šlechta s Romanem Bartůňkem
Tomáš Novák s Tomášem Řechtáčkem
Tomáš Novák s Tomášem Řechtáčkem

Soutěžní odpoledne již probíhalo za velké účasti přihlížejících nejen z Olešné, ale také z okolních vesnic. K jídlu se prodávala grilovaná vepřová kýta a k pití bylo možné zakoupit míchané drinky, čepované pivo nebo limonády. Vzhledem k parnému počasí, které celý den trvalo, soutěžícím nevadilo, pokud náhle skončili ve vodě. Především děti využili příležitosti a v nádržce se koupali celé odpoledne.

3. ČÁST - Pojídání ovocných knedlíků na čas

Poslední soutěžní etapou bylo letos pojídání ovocných knedlíků na čas. Jednalo se o kynuté meruňkové knedlíky, přičemž každý ze zůčastněných je musel pozřít současně s máslem a tvarohem, jak se na toto klasické české jídlo sluší a patří. Byl stanoven soutěžní čas, přičemž každý ze soutěžících musel sníst co nejvíce knedlíků ve stanoveném čase.

V této soutěži zastupovali SDH Olešná Míra Růžička (XY snězených knedlíků - XY. místo) a Roman Šlechta (XY. snězených knedlíků - XY. místo).

(Omlouváme se za nevyplněné počty knedlíků a míst, informace budou co nejdříve doplněny.)

Pojídání ovocných knedlíku na čas
Pojídání ovocných knedlíku na čas
Po ovocných knedlících je brzo hlad
Po ovocných knedlících je brzo hlad

Po ukončení soutěžení v pojídání ovocných knedlíků na čas přišel čas na zábavu pro zúčastněné děti. V tuto chvíli jsme již měli připravenou mašinu, hadice i roztok na pěnu. Začli jsme tedy s rozstřikovánímpěny . Přihlížející děti se brzy vrhali do bílé nadílky.

V pěně ovšem nekončily jen děti. Postupně se zapojili také rodiče. I my jako brigáda SDH Olešná jsme si tuto letní "sněhovou" nadílku užili. Někdo šel do pěny dobrovolně, někteří byli odneseni, odtaženi, zkrátka dopraveni do pěny jakýmkoliv způsobem.

S ohledem na fakt, že pěna je chemického původu a přeci jen bychom neradi způsobili někomu jakékoliv kožní potíže, jsme následně zapojili do požární stříkačky hadici s proudnicí a rozprašovali jsme vodu nejen na ty, kteří se vrátili z pěny, ale také na všechny přihlížející. (Mimochodem jsme zjistili, že naše mašina nenasává tak jak by měla a tak bude nutné podrobit ji nějaké opravě.)

Jelikož celý den pražilo slunce a teploty se pohybovaly nad tropickými 30°C, byl tento "deštík" příjemným osvěžením všem zůčastněným. Jirka Suttr jako velitel této akce vyhlásil vítěze jednotlivých soutěží a předal diplomy všem soutěžícím. Následně již postupně lidé odcházeli a přicházeli zpět převlečení a připravení na večerní pokračování akce za doprovodu hudby od Michala Štědrého.

Celý soutěžní den považujeme za velmi vydařený a doufáme, že se líbil všem zúčastněným. Těšíme se na další ročník, ale také na zimního Chocholouška, který se koná v prosinci.