28. dubna 2016:                Příprava na čarodějnice

29.04.2016

Oproti minulým letům se letos čarodějnice pořádaly u rybníčku pod Milinou. Bylo potřeba připravit hranici pro čarodějnici a dřevo na otop na celé odpoledne a večer.

V týdnu před čarodějnicemi bylo nataháno dřevo (viz. fotografie vpravo). O tuto nelehkou práci provedli R. Hasman a M. Hasman, za pomoci traktůrku.

Následně jsme již nastoupili my a na pravidelné čtvrteční brigádě jsme ve složení Lukáš Beneš, David Kebrle a Radek Hasman dřevo zpracovali.

Zakládáme hranici
Zakládáme hranici

Neprv jsme určili, které části budou určeny na vytvoření hranice pro čarodějnici, a které budou vyskládány do štosu na otop během večera. Dále jsme se domluvili na úpravě ohniště z kulatého na hranatý tvar, který je vhodnější pro hranici na čarodějnice, jež jsme chtěli vytvořit ve tvaru pagody.

Po rozměření a rozřezání klád na jednotlivá polena (přibližně stejně dlouhá pro každé patro pagody), jsme začali upravovat jednotlivá polena a vytvářet jednotlivá patra hranice.

Pečlivá příprava jednotlivých polen, aby vždy každé patro zapadlo do následujícího a bylo tím zabráněno neočekávanému sesuvu celé hranice.

Vzhledem k příznivému slunečnému počasí nám práce ubíhala od ruky a jednotlivá patra přibývala docela rychle. Zároveň jsme vytvářeli pagodu a nedaleko od ní vytvářeli štos dřeva, potřebného na opekání buřtů a na večerní posezení. V podvečerních hodinách jsme vše dokončili.

V sobotu 30. dubna jsme se, stejně jako mnoho a mnoho dalších z celé obce, zúčastnili pálení čarodějnic. Zatímco děti, v doprovodu několika dospělích, uspořádali průvod obcí s Moranou. My jsme vyčkávali u připravené hranice. Po příchodu průvodu byla čarodějnice přivázána k připravenému kůlu a za přihlížení všech zúčastněných byla spálena. Později si na ohni děti, ale také jejich rodiče opekli tradičního buřta.

Dřevo natahané z lesa
Dřevo natahané z lesa
Zahradní trpaslík
Zahradní trpaslík
Hotovo, stačí škrtnout
Hotovo, stačí škrtnout

I přesto, že se akce konala do pozdních večerních hodin, se nepodařilo spálit všechno připravené dřevo. Štos polen zůstal na místě a doufáme, že poslouží na dalších akcích jako otop a usnadní tím práci pořadatelům.

Všechny fotografie z příprav na čarodějnice naleznete zde.