17. prosince 2016:       Vánoční oslava

18.12.2016

V pokladně jednotky SDH Olešná jsme evidovali částku peněz, kterou jsme v dřívějších rocích dostali od obce za čištění nádržky. Jednotka se shodla tyto peníze využít ke stmelení kolektivu nejen v rámci hasičského sboru, ale především v obecním měřítku.

Rozhodli jsme se za peníze pořídit malé sele a také sud piva. Celá akce byla naplánována jako posezení s grilováním čuňíka, věnované členům jednotky, sboru dobrovolných hasičů v Olešné, ale také hasičským dětem a jejich rodičům. Volný vstup na akci měli též občané obce. Bylo rozhodnuto, že se při této příležitosti mladým hasičům předá nový maskot a zakoupené dárky.

Pro některé z nás akce začala již o týden dříve tj. 10. prosince 2016, kdy Radek Hasman a Láďa Malina zajeli do Hostomic pro selátko. Následně jej zavezli do Praskoles k řezníkovi, který měl za úkol maso napíchat roztokem. Tito členové také v následujícím týdnu, předcházejícím Vánoční oslavě, zapůjčili gril od provozovatelů hospody Na Růžku. Ačkoliv je tento gril vcelku kolos, vznikla značná obava, že se selátko do grilu nevejde.

V ranních hodinách 17. prosince 2016 zajeli Radek Hasman s Láďou Malinou pro naloženého čuňíka do Praskoles. Cestou nazpět zakoupili vše potřebné pro vytvoření marinády, kterou mělo být maso při grilování a následném ořezávání, mazáno. Po příjezdu k hasičské zbrojnici v Olešné na ně čekali Jiří Hrubý s Veronikou Garaničovou a Romanem Šlechtou, kteří zde od rána roztápěli gril. Sele bylo napíchnuto na rožeň, obaleno alobalem a následně omotáno drátem. Už nic nebránilo čuníkovi, aby se začal opékat.

Z postele jsme vytáhli i Lukáš Beneš, který se obětoval a zajel do krámu pro brambory, kmín a majoránku. Společně s česnekem, který zbyl z marinády, byla vytvořena česnečka. Ta, vzhledem k mrazivému počasí, všem zúčastněným opravdu "bodla". Rozlili jsme si jí do hrnků na kafe a v kroužku u ohně venku, jako poslední bezdomovci nad sudem s ohněm, zdlábli každý svůj díl.

Ve stejné sestavě jsme hlídali vepříka a přikládali do ohně během celého dne. Kolem třetí hodiny se začali scházet první hosté a s nimi dorazili i další členové sboru. Akce mohla odstartovat. Začali jsme selátko rozbalovat z alobalu a ořezávat opečenou kůži. Nic pro milovníky libového masa, či příznivce diet, avšak pro většinu z nás prostě "mňamka".

Když se zdálo, že nemůže již nikdo další přijít a byly zde všechny hasičské děti, začala nadílka. Nejprv děti rozbalili dárek - nového maskota mladých hasičů. Tím se stal oranžový drak, kterého si hned všechna dítka zamilovali. Dále každé z dětí dostalo menší osobní dárek. Tyto dárky byly financovány sborem dobrovolných hasičů Olešná.

Tou dobou se již ořezávalo libové maso, které si nadšeně brali nejen děti, ale také rodiče. Zdaleka to nebylo jediné jídlo na této akci. Každý z rodičů s sebou přinesl tu kousek cukroví, tu jednohubky, chlebíčky, slané či sladké šneky, či jiné zobání. Po rozbalení všech dárečků a za přítomnosti všech dětí, rodičů a ostatních hostů, byl odpálen ohňostroj, který byl také jedním z dárků dětem.

Postupem večera se jedlo, pilo a hlavně povídalo. Když rodiče a děti odešli, poseděli jsme ještě chvíli v technické místnosti hasičské zbrojnice a kolem půlnoci jsme již každý ležel doma v posteli, s žaludkem plným vepřového.

Tím pro nás akce ani z daleka neskončila. Následující den hasičská brigáda uklidila nejen gril, ale též prostory hasičárny a vymyla pípu a příslušenství, aby mohla být navrácena Romanu Šlechtovi, který jí pro účely této akce zapůjčil. Ani tím pro nás ale nebylo po všem. Před koncem roku jsme ještě museli zapůjčený gril navrátit do prostor hospody Na Růžku.

Doufáme, že se dětem, rodičům a všem zúčastněným tato akce líbila.

Nový maskot mladých hasičů SDH Olešná
Nový maskot mladých hasičů SDH Olešná