Nástřikové terče

05.05.2017

Spousta okolních sborů vlastní své nácvikové pomůcky a tak i my jsme se rozhodli, pro snadnější nacvičování na soutěže, vyrobit pro naše SDH nástřikové terče. Od plánování ke skutečné realizaci uběhlo pěkných pár měsíců, avšak nyníse nám konečně podařilo vše dokončit...

Nejprve bylo nutné dát dohromady nosnou konstrukci. Na tu sehnal materiál již před dvěma lety Hozna Koszty společně s Kamilem Hájkem. Svařit vše do koncové podoby pomohl M. Hasman, kterému tímto děkujeme.

Další práce na terčích probíhali až v loňském roce, kdy Radek Hasman, prozatím jen na papír, nahodil možnou verzi, jak by mohly být signalizační systémy uvnitř terče zkomponovány. Ačkoliv se jednalo pouze o myšlenku, která byla převedena na papír, stal se tento plánek základem pro dokončení terčů.

Postupně tedy Radek vytvořil nejprv jednu krabičku, obsahující sestavu tyček, pružinek a jiných součástí, která v celku byla schopna signalizovat naplnění nádoby určitým množstvím vody.

Materiál na její zhotovení svůj, přičemž vše vytvořil ve svém volném čase. S ohledem na materiální (ne)vybavení hasičské zbrojnice nástroji jako např. vrtačka, uhlová bruska, soustruh, svářečka, fréza apod. nebylo možné tyto práce provést na pravidelných čtvrtečních brigádách.

Ve chvíli, kdy byl prototip jednoho kusu nástřikových terčů hotov, bylo nutné jej vyzkoušet. Za pomoci čerpadla HERON jsme se tedy rozhodli skloubit zábavu s užitečným a vyčerpat vodu z jímky trativodu, který vede kolem hasičárny.

Po zvednutí "plácačky", která značí dostatek množství, jsme museli zjistit, zda se nám povedlo nastavit plovák (vystřelující plácačku) na požadovaných 10 litrů. Nejjednodušší způsob, který nás napadl bylo vzít půllitr a vypouštět a sčítat množství vypuštěných půlllitrů.

Zapojili jsme tedy savici, hadici s proudnicí a také přepadovou hadici a jali se naměřit správnou vzdálenost terčů od proudnice. Odhadem jsme terč postavili, provizorně na něj připevnili nádobu na vodu a začli s cvičným nástřikem.

Po několika úpravách plováku se nám podařilo vychytat přesnou velikost pro spuštění signalizace nastříkání přesně 10l vody. Vše jsme tedy uklidili a Radek si vzal nádobu s sebou domů, aby mohl vyrobit druhý terč.

Na přední kryty obou terčů se nám podařilo sehnat kvalitní plech, do něhož bylo nutné vyseknout přesně stanovený rozměr kruhu. I tento problém nám pomohl vyřešit M. Hasman.

Poslední věc, která tedy scházela, bylo natřít oba terče a zajistit tak ochranu před korozí. Na schůzi 3. května 2017 byl informován jak velitel, tak starosta i hospodář o plánovaném nákupu barev. Do samotného natírání jsme se pustili na pravidelné brigádě 4. května 2017 poté, co jsme částečně připravili klubovnu na sledování MS v hokeji. Terče jsme však natřeli pouze základovou barvou, která by měla řádně uschnout do pondělí, kdy by měly zbývající nátěr provést naše hasičky.

Více fotografií k výrobě nástřikových terčů nalezente zde.

Videozáznam ze zkoušky terčů bude v nejbližší době zpřístupněn.

V pondělí 8. května 2017 jsme se sešli v hasičské zbrojnici nejen za účelem sledování zápasu Česko:Finsko v MS v hokeji 2017, ale také abychom dokončili nátěry nástřikových terčů.

Z olešenských hasiček byla přítomna jen Markéta Růžičková.  I přesto byl nátěr proveden a čeká na zaschnutí, které by mělo být do plánovaných čtvrtečních nácviků perfektní.