11. a 12. srpna 2017 : Hasičské rodeo v Týčku

14.08.2017

Jako již v předchozích letech, i letos jsme se vydali na Hasičské rodeo do Týčku. Tentokrát nejen s mužským družstvem. Reprezentovat SDH Olešná se rozhodly také ženy. Akce byla nově pořádána jako dvoudenní, přičemž první den byly pořádány noční útoky společně s první novinkou - motáním hadic na čas, a následující den se konal převoz raněného na raftu a poté druhá novinka - triatlon jednotlivců.

SDH Olešná se umístila na 1. místě (ženy) a na 2. místě (muži)
SDH Olešná se umístila na 1. místě (ženy) a na 2. místě (muži)

Přípravy započaly již během pravidelné čtvrteční brigády 10. srpna, kdy jsme přivezli stan a sety, které nám byly zapůjčeny z OÚ Olešná. Dále jsme do auta připravili hadice a vybavení na požární útok a ostatní disciplíny. Do auta jsme nandali vše, co jsme uznali za užitečné k dvoudennímu pobytu. Nechyběl gril s roštem, dřevo nebo hrnky na kávu a plynový vařič. Samozřejmostí byla pánvička na míchaná vajíčka, která jsme si naplánovali na sobotní snídani.

V pátek odpoledne jsme se potom sešli u hasičárny, abychom kolem 6 hodiny odpolední vyrazili do Týčka. Vzhledem k pracovním povinnostem některých děvčat, dorazila část ženského družstva později. 

Když jsme dorazili na místo, zjistili jsme, že oproti loňskému roku (s ohledem na změny v propozicích) je uspořádání stanů a požárního útoku jiné. Pořadatelé nás původně nechtěli vpustit na naše tradiční místečko, avšak náš šarm a rétorika týčkovské hasiče přesvědčila a my byli vpuštěni. (Ve skutečnosti jsme to pořadatelům oznámili, cestu si očistili od překážejících aut a na místo se usídlili, aniž bychom si připouštěli protesty domácích.)

Na nástupu se sešlo celkem sedm družstev - 4 mužská a 3 ženská. (ženy měli tedy medaili jistou). Po krátké přednášce pořadatele Michala Štědrého na téma tři kategorie hasičů* proběhlo losování pořadí. Marta ženám vytáhla "krásnou" jedničku, Radek mužům dvojku. Poté jsme se rozešli každý do svého zázemí a připravili si vybavení na noční útoky. Jak to tak vypadalo, byli jsme jediní, kteří se rozhodli si kromě soutěží také užít pořádnou zábavu kolem.

(* Pozn. pro zvědavé: Hasiči se dělí na papírové, primadony a ocelové hasiče. Papíroví hasiči nemůžou pracovat v horku - je moc horko, nemůžou pracovat v zimě - je moc zima, nemůžou pracovat v dešti - prší. Hasiči primadony se poznají podle slušivých legínů a dresů. Poslední skupina, oceloví hasiči, se nedívají na počasí, nosí většinou klasické PS2 a na akcích vydrží nejdéle v jakýchkoliv podmínkách.)

NOČNÍ ÚTOKY a MOTÁNÍ HADIC NA ČAS

Plánovaný start požárních útoků byl v 22,00h. Jak je obvyklé na takovýchto akcích, ani v 22,15h se stále ještě nic nedělo.

Bedlivou prohlídkou trasy jsme zjistili, že na konci u terčů se nachází rozlehlý smrk, jehož větve zastiňují výhled na pravý terč. Při pokusu větev zachytit za jinou a tím zvýšit viditelnost proudaře na terč větev samovolně povolila a od stromu se oddělila. Abychom zabránili případnému zakopnutí proudařů o tento předmět, nenechali jsme zde větev ležet, ale vzali jsme ji s sebou do základního tábora, kde jsme ji měli v plánu spálit.

Ve chvíli zahájení nočních útoků však došlo k vhození větve do ohniště a tak během několika málo minut zahalil okolí nádržky hustý dým. Někteří to považovali za výborné zpestření útoků formou "běh naslepo". Za několika okamžiků větev dohořela, mlha se rozplynula a bylo možné konečně začít se soutěžením.

Požární útok mužů
Požární útok mužů

Běhalo se v pořadí muži > ženy. 

Složení požárního útoku mužů bylo následující: 

 • Roman Šlechta - levý proud, 
 • Jirka Hrubý - pravý proud, 
 • Michal Bárta - rozdělovač, 
 • David Kebrle - béčka, 
 • Radek Hasman - strojník, 
 • Míra Růžička - savce, 
 • Tomáš Novák - koš. 
 • na motání byli vybráni Honza Hocke, Roman Šlechta, Radek Hasman a Míra Růžička.

Poté, co naši muži zaběhli útok nechali vše na zemi a vrátili se na základnu. Zde mezi sebou vybrali čtyři členy, kteří následně na čas smotali hadice a vypili pivo. 

Motání hadic na čas - muži
Motání hadic na čas - muži
A vypít pivo na čas...
A vypít pivo na čas...

Útok byl zaběhnut v čase 40,45s. Ve chvíli, kdy byly hadice smotané a pivo vypité a na stopkách byl čas 3:00min nemohli ani rozhodčí uvěřit vlastním očím. Ostatní mužské sbory neměli čas nižší než 5min.  

Požární útok žen
Požární útok žen

Složení požárního útoku žen bylo následující: 

 • Bára Jiroušková - levý proud, 
 • Lucka Šubrtová - pravý proud, 
 • Veronika Garaničová - rozdělovač, 
 • Marta Peške - béčka, 
 • Lucka Křikavová - strojník, 
 • Bára Pihávková - koš
 • Markéta Benetková - savce.
 • na motání byly vybrány Bára Jiroušková, Veronika Garaničová, Bára Pihávková a Lucka Křikavová. 
Motání na čas - ženy
Motání na čas - ženy
A vypít pivo na čas..
A vypít pivo na čas..

I v případě žen byli rozhodčí velmi překvapeni časem, v jakém dokázaly tyto hasičky nejen smotat veškeré vybavení a umístit jej na základnu, ale také za jaký čas dokázaly vypít svoji třetinku točeného piva.

(Nebudeme jmenovat, ale byly zde i takové, které prohlásily "Jen třetinku???")

Útok byl zaběhnut v čase 35,8s. Vybavení dokázaly holky smotat, uklidit a zároveň vypít pivo za krásných 4,5min

VOLNÁ ZÁBAVA

Po ukončení nočních požárních útoků se všechna družstva rozprchla. Snad jen naši hasiči nezalezli do svých stanů a spacáků. Pokračovali jsme v bujarém veselí nejen na parketu, kde hrál nejprve Michal Štědrý ale později také Radek. 

Zábava probíhala také u nás ve stanu. Buřty se opékaly, pivo a jiný alkohol se naléval a čas ubíhal. Ještě kolem půlnoci jsme stříleli z našeho bramborového děla jablky nad přilehlé pole.

Kolem druhé hodiny ranní se několik ovážlivců z nás rozhodlo vykoupat v místní nádržce. Ačkoliv tomu počasí nenasvědčovalo, voda byla příjemně teplá a tak jsme ve vodě strávili asi půlhodinku. Ti z ostatních sborů, kteří ještě nespali, se na nás přišli podívat jako na atrakci.

Usušili jsme se u ohně a někteří z nás zamířili do pelechu, zatímco část stále pařila dál. Poslední ze sboru SDH Olešná zalezli do spacáků kolem páté hodiny ranní. Ne na dlouho.

SOBOTNÍ RÁNO

Jako jsme předchozího dne šli spát poslední, tak jsme ráno vstávali první. Již kolem čtvrté hodiny ranní Bára uklízela své věci a mířila domů, jelikož musela jít známým na svatbu. (Proč odjížděla tak brzo si necháme pro sebe, přeci jen není vhodné upozorňovat na některé prohřešky zúčastněných. Viď Marto.)

Asi v osm hodin začal vylézat zbytek z nás. Zatímco jedni rozdělávali oheň a připravovali snídani, někteří neváhali a skočili do nádržky, která už nebyla tak příjemně teplá jako v noci. Také bramborové dělo jsme se nebáli nabít. Přeci nebudeme vzhůru sami.

A tak zatímco náš sbor měl již na stole kávu a čaj, které jsme uvařili na Mírově plynovém vařiči, ostatní sbory teprve rozepínaly spacáky a lezly ze stanů.

Jelikož jsme se dobře vybavili, mohli jsme začít také se smažením vajíček. Dorazila Lucka s Michalem, kteří přivezli ještě slaninu. Na někoho tak čekala vajíčka na cibulce, na někoho jiného na slanině či paprikové klobáse. Nechyběla hořčice, kečup popř. kyselé okurky. 

Snídani jsme si zpestřili hudbou na Rakovu kytaru, kterou nám přivezli jeho rodiče.  Jako poslední se ze svého autíčka vynořil Honza s Dášou. I na ně čekala vajíčka s klobáskou.

Ranní koupání
Ranní koupání

K snídani jsme měli švédský stůl širokého spektra potravin. Nacházela se zde kokosová buchta (které jsme půlku snědli již večer) a také klobásy a špekáčky. Nechyběla zelenina.

A tak zatímco ostatní týmy vstávaly a rozkoukávaly se, my jsme, posilnění vynikající snídani, čekali na začátek další disciplíny. Plánovaný start byl na 10.00h, později upraven na 11.00h.

PŘEVOZ RANĚNÉHO

Další disciplínou byl tradiční převoz raněného na raftu s následným odnešením na nosítkách. Pořadí bylo určeno losováním z předchozího dne. Jako první na strart z našeho sboru šli chlapi.

Na raft byli zvolení Tomáš Novák, David Kebrle, Radek Hasman a Míra Růžička. Jirka Hrubý představoval raněného, kterého na závěr na nosítkách přenesli Roman Šlechta a Michal Bárta.

Muži z Olešné přepravili raněného za 95,55s.
Muži z Olešné přepravili raněného za 95,55s.

Již krátce po vyplutí získali muži z SDH Olešná velký náskok. Jejich soupeř byli hasiči z Týčku, kteří zprvu vypadali, že ani nezávodí. Ve chvíli, kdy se naši obraceli a jeli nazpět, byli týčkovští za polovinou nádržky. 

Ve chvíli, kdy přišla na řadu ženská družstva, usedly na člun za SDH Olešná Veronika Garaničová, Lucka Šubrtová, Markéta Benetková, Honza Hocke. Zraněným byla Marka Peške, kterou do cíle dopravila na nosítkách Lucka Křikavová a David Kebrle. Ve chvíli, kdy raft vyrážel na vodu (současně s dívkami ze Zdic) byly lodě vyrovnány. V krátkém okamžiku však olešenská děvčata získala drobný náskok, který si držela až do konce. Výsledný čas 90,8s byl, stejně jako při nočních útocích, lepší než v případě olešenských mužů.

TRIATLON JEDNOTLIVCŮ

Poslední soutěží celého hasičského rodea byl triatlon jednotlivců. Za každý sbor bylo nutné nasadit nejméně tři chlapi a dvě ženy. V opačném případě byla stanovena penalizace v týmové části. Výsledné časy se hodnotili v rámci jednotlivců.

Za SDH Olešná se zúčastnili Míra Růžička, Radek Hasman, Roman Šlechta, Veronika Garaničová, Lucie Šubrtová a Markéta Benetková. Na poslední chvíli se přihlásila také Marta Peške. 

Úkolem každého závodníka bylo nejprve přeběhnout od startovací čáry ke střílení. Zde čekala vzduchovka a tři diabolky. Za každý nesestřelený terč byla stanovena penalizace 15s. Po odstřílení bylo nutné přeplavat nádržku a jako poslední poté oběhnout část areálu, ve kterém bylo rodeo pořádáno, a doběhnout do místa, odkud bylo odstartováno.

Všichni soutěžící za olešenský sbor se svého úkolu zhostili zodpovědně a výborně reprezentovali svůj sbor. Roman Šlechta si pro tento účel pořídil pekáč buchet na břiše, přičemž celý triatlon odběhl v růžové sukénce a dámském horním dílu bikin.

Veronika G.
Veronika G.
Míra R.
Míra R.
Roman Š.
Roman Š.
Lucka Š.
Lucka Š.
Radek H.
Radek H.
Markéta B.
Markéta B.
Marta P.
Marta P.

Po skončení triatlonu odešli rozhodčí sčítat body a vypisovat diplomy. Všechny sbory, kromě olešenského, se také jali uklízet své stany a veškeré zázemí. My jsme v pohodlí našeho stanu a grilu vyčkávali na výsledky. Vyhlášení proběhlo krátce po 15h. 

V triatlonu se naši zástupci umístili následovně:

Z osmi zúčastněných žen:

 • Marta Peške - 8. místo
 • Lucka Šubrtová - 7. místo
 • Veronika Garaničová - 4. místo
 • Markéta Benetková - 1. místo

Z jedenácti zúčastněných mužů:

 • Roman Šlechta - 9. místo
 • Míra Růžička - 8. místo
 • Radek Hasman - 4. místo

Poté následovalo již vyhlášení družstev. Po sečtení všech výsledků obsadili muži, tentokrát, druhé místo. Dostali se před ně pouze hasiči SDH Osek (co si budeme povídat, byli to elasťáci).

Vzhledem k tomu, že byly pouze tři ženská družstva, měla naše děvčata medaili jistou. S napětím očekávaly olešenské ženy vyhlášení výsledků. Když nebyly třetí ani druhé, bylo jasno. Ženské družstvo SDH Olešná získalo, při své první účasti na hasičském rodeu v Týčku, první místo.

No jo no, tak jsme první - no a co! A kluci druhý.
No jo no, tak jsme první - no a co! A kluci druhý.

Po vyhlášení se jednotlivé sbory rozjeli do svých domovů. My jsme teprve začali sklízet a i přesto, že jsme zůstali v areálu poslední (i domáci už jeli domů), nikam jsme nespěchali. Slunce svítilo a při opomenutí větru by se dalo říct, že je i teplo. Své věci jsme pečlivě naskládali do auta a na vlek a vydali jsme se domů. S krátkou zastávkou v hospodě U zeleného stromu, kde jsme se občerstvili a seznámili přítomné olešenské hasiče s výsledkem našeho dvoudenního zápolení.